Aktualności

Po raz szósty w porcie Międzyszkolnej Bazy Sportów Wodnych nad Jeziorem Ryńskim w dn. 9-11.06.2017 r. odbyła się Giżycka Spartakiada Wodna ZNP. W tegorocznej edycji imprezy uczestniczyło 9 drużyn reprezentujących środowiska oświatowe z 3 województw:  kujawsko-pomorskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego oraz drużyna z Litwy ze szkoły podstawowej w Druskiennikach.

W trakcie trzydniowej imprezy nauczyciele i pracownicy oświaty rywalizowali  w 3 głównych konkurencjach wodnych: regatach żeglarskich na łodziach  klasy omega, wyścigach kajakowych oraz wyścigach szalup żaglowo-wiosłowych  DZ. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zrealizowano wszystkie zaplanowane konkurencje sportowe Dodatkowo przeprowadzono wyścigi niespodzianki z udziałem prezesów ogniw związkowych.

Po piątkowym ognisku integracyjnym w sobotni poranek nastąpiło uroczyste otwarcie spartakiady z udziałem załóg, prezesów oddziałów, sędziów i kibiców.  Uroczystości otwarcia imprezy towarzyszyła wspaniała, słoneczna pogoda i tradycyjny ceremoniał  wciągnięcie flagi państwowej na maszt przy dźwiękach żeglarskiego dzwonu.

Jako pierwsze wystartowały regaty na łodziach omega. Przy niewielkim wietrze załogi musiały wykazać się kunsztem łapania wiatru w żagle. Do obiadu przeprowadzono 3 biegi. Po obiedzie jeszcze jeden i gdy w trakcie przygotowań do kolejnego na niebie pojawiły się czarne chmury, sędzia Mirosław  Ambroch, zdecydował o powrocie łodzi na keję. W tej kategorii najwyższą lokatę zdobyła  drużyna ze Szczytna ze sternikiem Dariuszem Orzołkiem, przed  Giżyckiem -  sternik Ryszard Stankiewicz i Pasymiem - sternik Jarosław Nosowicz.

W międzyczasie rozpoczęto przygotowania do wyścigów kajakowych na wyznaczonym bojkami torze przeszkód. Tradycyjnie już wyścigi eliminacyjne rozpoczęto startami indywidualnymi kobiet i mężczyzn. Klasyfikacyjne wyścigi odbyły się w osadach 2-osobowych par mieszanych, którym towarzyszyła zacięta rywalizacja.  Cztery sekundy zadecydowały o zwycięstwie załogi z Pasymia  w składzie  Agata Lewalska–Konstanty i Arkadiusz Borkowski.  Drugie miejsce zajęła para reprezentująca oddział ZNP  z Nowego Miasta Lubawskiego /Agnieszka Bochenek  i Sebastian Prokop/ a trzecie załoga z Białegostoku /Agnieszka Szczygła i Jacek Gregorczuk/. Indywidualnie najlepszy czas wśród kobiet wywalczyła  Agata Lewalska–Konstanty z Pasymia a wśród mężczyzn niepokonany od kilku lat  Sebastian Prokop z Nowego Miasta Lubawskiego.

Długi wieczór i noc upłynęła uczestnikom spartakiady na integracji przy ognisku, gitarze i akordeonie, szantach i piosence turystycznej.

Drugiego dnia spartakiady rywalizację sportową  rozpoczęto losowaniem drużyn do wyścigów łodzi DZ, celem wyłonienia 10-osobowych załóg. Widok ścigających się parami tych łodzi robił imponujące wrażenie. Walka była zacięta, tym bardziej, że wynik tego wyścigu, liczony był jako ostatni do ogólnej klasyfikacji drużyn. Najlepsze wyniki współpracy przy wiosłach osiągnęły połączone drużyny z Nowego Miasta Lubawskiego i Druskiennik,  drugie wywalczyła dziesiątka z Pasymia ze Szczytnem, trzecie Grudziądz z drużyną Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Rynie.

Tworzenie par  integracyjnych przez prezesów oddziałów i kierowników grup do  konkursu – niespodzianki   dowiodło uważnej obserwacji  i oceny zawodników.  Łącznie wystartowało 6 par mieszanych  do wyścigu kajakowego. W tej konkurencji tytuł  Super Women  zdobyła Maria Krezymon- prezes Oddziału ZNP w Nowym  Mieście Lubawskim a tytuł Super Bossa Jacek Gregorczuk z Białegostoku.

Ceremonia zakończenia spartakiady przebiegła w radosnej atmosferze i niepewności wyników rywalizacji sportowej. Uroczyste podsumowanie spartakiady rozpoczęto wręczeniem podziękowań prezesom oddziałów, kierownikom grup, sędziom i organizatorom. Jak zawsze niespodzianką było nadanie tytułów honorowych spartakiady. Tytuł „Indywidualność 2017” przyznano  Marii Krezymon z Nowego  Miasta Lubawskiego a zespołowo drużynie ze Szkoły Podstawowej „ Atgimimo”  w Druskiennikach. Tytuł „Mistrz  wiosła”  otrzymali:  Agata Lewalska –Konstanty z Pasymia i Sebastian Prokop  z Nowego Miasta Lubawskiego,  „Złoty Mikrofon” szkoła z Druskiennik           a „Srebrny Mikrofon” Odział ZNP z Pasymia. Następnie na podium  udekorowano medalami zwycięzców  3 najwyżej notowanych drużyn w poszczególnych  konkurencjach.  Finałowe podium z pucharami należało do zwycięzców spartakiady - I miejsce Oddział ZNP w Pasymiu , II – Oddział ZNP w Szczytnie, III - Oddział ZNP w  Nowym  Mieście Lubawskim. Drużyny spoza podium – Białystok, Elbląg Grudziądz, Giżycko,  Ryn i Druskienniki – obiecały rewanż za rok. Wszyscy uczestnicy spartakiady  otrzymali pamiątkowy ręcznik z wyhaftowanym logo imprezy oraz sękacze. Wyróżnionym zawodnikom wręczono nagrody - regionalne prezenty.

Przy pożegnaniu wszystkie drużyny zapewniały, że przyjadą do Rynu za rok.   Natomiast organizatorzy  wyrażają nadzieję, że w kolejnych latach dołączą do nas drużyny z innych rejonów Polski. Koszty organizacji spartakiady dofinansował Zarząd Główny ZNP i Zarząd Okręgu Warmińsko-Mazurskiego ZNP w Olsztynie.                               

 Janina Rusznicka - prezes Oddziału ZNP w Giżycku

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

BIURO ODDZIAŁU
uL. SIKORSKIEGO 3B,
11-500 GIŻYCKO
telefon stacjonarny: 87 428 22 94
tel kom: 699 841 753

GODZINY OTWARCIA
PONIEDZIAŁEK: 9.00 - 13.00
WTOREK: 12.00 - 16.00
ŚRODA: 8.30 - 12.30
CZWARTEK: 12.00 - 16.00
PIĄTEK: 9.00 - 13.00

OSEIR - ŚRODA: 10.00 - 12.00

Odsłon artykułów:
4324245