Aktualności

Po raz siódmy w porcie Międzyszkolnej Bazy Sportów Wodnych nad Jeziorem Ryńskim w dn. 8-10.06.2018 r. odbyła się Giżycka Spartakiada Wodna ZNP. W tegorocznej edycji imprezy uczestniczyło 13 drużyn reprezentujących środowiska oświatowe z 4 województw : kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

W trakcie trzydniowej imprezy nauczyciele i pracownicy oświaty rywalizowali w 3 głównych konkurencjach wodnych: regatach żeglarskich na łodziach klasy omega, wyścigach kajakowych oraz wyścigach szalup żaglowo-wiosłowych DZ. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zrealizowano wszystkie zaplanowane konkurencje sportowe Dodatkowo przeprowadzono wyścigi niespodzianki z udziałem prezesów ogniw związkowych i kierowników grup.

Po piątkowym ognisku integracyjnym w sobotni poranek nastąpiło uroczyste otwarcie spartakiady z udziałem załóg, prezesów oddziałów, sędziów i kibiców. Uroczystości otwarcia imprezy towarzyszyła wspaniała, słoneczna pogoda i tradycyjny ceremoniał wciągnięcie flagi państwowej na maszt przy dźwiękach żeglarskiego dzwonu.
Jako pierwsze wystartowały regaty na łodziach omega. Przy bardzo sprzyjających wiatrach, słonecznej aurze przeprowadzono aż sześć biegów. W tej kategorii najwyższą lokatę zdobyła drużyna z Giżycka ze sternikiem Ryszardem Stankiewiczem. Załoga Giżyckiego Oddziału ZNP miesiąc wcześniej zdobyła Puchar Prezesa ZNP w Ogólnopolskich Regatach w Pucku i ten sukces potwierdził ich dobrą formę i styl. Druga lokatę zdobyła załoga ze Szczytna - sternik Dariusz Orzołek a trzecią Pasym I - sternik Jarosław Nosowicz.
W międzyczasie rozpoczęto przygotowania do wyścigów kajakowych na wyznaczonym bojkami torze przeszkód. Tradycyjnie już wyścigi eliminacyjne rozpoczęto startami indywidualnymi kobiet i mężczyzn. Klasyfikacyjne wyścigi odbyły się w osadach 2-osobowych par mieszanych, którym towarzyszyła zacięta rywalizacja. Dwie pierwsze pary osiągnęły identyczny czas. O zwycięstwie załogi z Pasymia I w składzie Agata Lewalska–Konstanty i Arkadiusz Borkowski zadecydowały wyższe lokaty w startach indywidualnych. Drugie miejsce zajęła para reprezentująca oddział ZNP z Nowego Miasta Lubawskiego /Katarzyna Dąbkowska i Maciej Bochenek/ a trzecie załoga z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rynie /Renata Radziulewicz i Krzysztof Cybul/. Indywidualnie najlepszy czas wśród kobiet wywalczyła Iwona Michaelis -Bujko z Gdańska a wśród mężczyzn Arkadiusz Borkowski z Pasymia.
Długi wieczór i noc upłynęła uczestnikom spartakiady na integracji przy ognisku, gitarze i akordeonie, szantach i piosence turystycznej.
Drugiego dnia spartakiady rywalizację sportową rozpoczęto losowaniem drużyn do wyścigów łodzi DZ, celem wyłonienia 8-osobowych załóg. Walka była zacięta, tym bardziej, że wynik tego wyścigu, liczony był jako ostatni do ogólnej klasyfikacji drużyn. Najlepsze wyniki współpracy przy wiosłach osiągnęły połączone dwie drużyny reprezentujące oddział ZNP w Pasymiu, drugie wywalczyła ósemka z Elbląga i Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Rynie, trzecie załogi Okręgu Pomorskiego i Podlaskiego ZNP.
Tworzenie par integracyjnych przez prezesów oddziałów i kierowników grup do konkursu – niespodzianki dowiodło uważnej obserwacji i oceny zawodników. Łącznie wystartowało 6 par mieszanych do wyścigu kajakowego. W tej konkurencji tytuł Super Women zdobyła Róża Lewandowska - prezes Oddziału ZNP w Grudziądzu a tytuł Super Bossa po raz drugi Jacek Gregorczuk z Białegostoku.
Ceremonia zakończenia spartakiady przebiegła w radosnej atmosferze i niepewności wyników rywalizacji sportowej. Uroczyste podsumowanie spartakiady rozpoczęto wręczeniem podziękowań prezesom oddziałów, kierownikom grup, sędziom i organizatorom. Jak zawsze niespodzianką było nadanie tytułów honorowych spartakiady. Tytuł „Indywidualność 2018” przyznano Gerhardowi Przybylskiemu, prezesowi Oddziału ZNP w Elblągu, który uczestniczył we wszystkich siedmiu edycjach spartakiady. Tytuł „Mistrz wiosła” otrzymali: Iwona Michaelis - Bujko z Gdańska i Arkadiusz Borkowski z Pasymia, „Złoty Mikrofon” Odział ZNP w Grudziądzu a „Srebrny Mikrofon” Odział ZNP z Elbląga. Tytuł „Super Sternik” Eliza Chodakiewicz- Perkowska z Białegostoku i Leszek Kopczyński z Elbląga. Następnie na podium udekorowano medalami zwycięzców trzech najwyżej notowanych drużyn w poszczególnych konkurencjach. Finałowe podium z pucharami należało do zwycięzców spartakiady - I miejsce Oddział ZNP w Pasymiu I , II – Oddział ZNP w Nowym Mieście Lubawskim, III - Oddział ZNP w Elblągu. Drużyny spoza podium – Gdańsk, Grudziądz, Giżycko, Olsztyn, Ostróda, Podlasie, Pomorskie, Pasym II, Ryn, Szczytno – obiecały rewanż za rok.
Koszty organizacji spartakiady dofinansował Zarząd Główny ZNP i Zarząd Okręgu Warmińsko-Mazurskiego ZNP w Olsztynie.

Janina Rusznicka - prezes Oddziału ZNP w Giżycku

 

{gallery}GSW_ZNP_2018{/gallery}

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

BIURO ODDZIAŁU
uL. SIKORSKIEGO 3B,
11-500 GIŻYCKO
telefon stacjonarny: 87 428 22 94
tel kom: 699 841 753

GODZINY OTWARCIA
PONIEDZIAŁEK: 9.00 - 13.00
WTOREK: 12.00 - 16.00
ŚRODA: 8.30 - 12.30
CZWARTEK: 12.00 - 16.00
PIĄTEK: 9.00 - 13.00

OSEIR - ŚRODA: 10.00 - 12.00

Odsłon artykułów:
4771192