Dnia 26 kwietnia 2017 roku w giżyckiej Ekomarinie odbyła się… Nie, nie możemy napisać „niecodzienna impreza”! Byłoby to kłamstwem z naszej strony i to wierutnym, gdyż gry planszowe właściwie opanowały już całe Giżycko. Ale od początku …
Z uwagi na fakt, iż przewodnicząca giżyckiego Klubu Młodego Nauczyciela, działającego przy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Giżycku, Pani Magdalena Czaus jest wielką miłośniczką gier planszowych, postanowiła wraz z mężem zarazić swoją pasją giżycczan. Nikt nie spodziewał się, że osiągnięcie tego celu będzie tak łatwe. Okazało się, że młodzi ludzie spragnieni są tego typu działań. Małżonkowie zorganizowali zatem wiele spotkań, na które przychodziło coraz więcej potencjalnych graczy. W epoce elektroniki to zaskakujące zjawisko. Działania pary docenili mieszkańcy miasta uznając, że warto przyznać jej Nagrodę Świętego Brunona patrona Giżycka w kategorii Pomysł.
Trudno zatem się dziwić, że członkowie Klubu Młodego Nauczyciela w Giżycku uznali, że warto ten pomysł podsunąć społecznościom szkolnym. Szybko znalazło się dziesięciu zapaleńców: Mariola Szerenos (pierwszy kontakt z mediami, oprawa graficzna, pamięć zastępcza przewodniczącej) , Wioleta Rawłuszko (dzięki niej na nogach stanęła wystawa prac, konkursowy fotograf) Sylwia Melnik (druga pamięć zastępcza przewodniczącej, niezastąpiona przy rejestracji szkół, specjalistka od „Szukaj Szukaj”), Anna Górska (główny skryba Klubu, specjalistka od „Superfarmera”), Katarzyna Kwiatkowska (główny zaopatrzeniowiec, specjalistka od „Szukaj szukaj”), Anna Włodkowska (najlepiej zorientowana osoba w nagrodach, dyplomach i klubach), Agnieszka Krajewska (specjalistka od „Dino kontra Dino”), Iwona Kostyła i Magdalena Grygiencza.
Ustalono hasło przewodnie imprezy – Zagrajmy BEZ PRĄDU. Z niemal taką samą prędkością stworzono regulamin turnieju gier planszowych i napisano list do wydawnictwa GRANNA z myślą o wsparciu przedsięwzięcia. Jeszcze większym zaskoczeniem okazało się, że firma chętnie angażuje się w tego typu działania i w związku z tym zobowiązała się zasponsorować nagrody uczestnikom turnieju. Udostępniła także gry testowe, na których młodzież mogła się uczyć zasad gier.
Wydarzenie „Zagrajmy BEZ PRĄDU” obejmowało jednak nie tylko turniej gier planszowych, ale i konkurs na najpiękniejszy plakat promujący granie w gry planszowe. Organizatorom zależało na tym, by prace zawierały chwytliwe hasło, były interesujące pod względem artystycznym, oryginalne i estetyczne. Do oddziału ZNP w Giżycku wpłynęło kilkadziesiąt plakatów, co przerosło oczekiwania organizatorów. Dlatego też zamiast trzech nagród głównych w trzech kategoriach przyznano po dwie nagrody: główną i wyróżnienie w czterech kategoriach. Wybór nie był łatwy, ale trzeba było go dokonać.
Wśród zwycięzców konkursu wymienić należy:
W KATEGORII SZKOŁY PODSTAWOWE:
KLASY I – III:
I miejsce: Adam Ambroch ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Giżycku
Wyróżnienie: Dawid Wróblewski ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Giżycku
KLASY IV – VI:
I miejsce: Karolina Kordek ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Giżycku
Wyróżnienie: Karolina Zienkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Giżycku
W KATEGORII GIMNAZJA:
I miejsce: Karolina Orszewska z Publicznego Gimnazjum Szarych Szeregów w Wilkasach
Wyróżnienie: Magdalena Duda z Zespołu Placówek Oświatowych (Gimnazjum) w Miłkach
W KATEGORII SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:
I miejsce: Justyna Żygałło z II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku
Wyróżnienie: Jakub Chmielewski z I Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku.
Główną część imprezy stanowił turniej gier planszowych. Odbywał się on także w czterech kategoriach, przy czym każda kategoria wiązała się z graniem w inną grę, dostosowaną do możliwości, umiejętności i wiedzy młodych ludzi.
Uczniowie klas I – III szkół podstawowych grali w „SZUKAJ, SZUKAJ”. W tej kategorii zwyciężczynią została Aleksandra Masiuk z Zespołu Placówek Oświatowych w Miłkach. II miejsce zajęła Klarysa Radziulewicz z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rynie. III miejsce z kolei objął Kacper Słowikowski z Zespołu Placówek Oświatowych w Miłkach. Graczom sędziowały i pomagały Panie: Katarzyna Kwiatkowska i Sylwia Melnik.
Uczestnicy, zaliczający się do kategorii szkoła podstawowa klasy IV – VI, grali w „DINO kontra DINO”. Tu zwycięzcą został uczeń Szkoły podstawowej nr 5 w Giżycku Szymon Serowik. II miejsce zajął Adam Schlimnath ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Giżycku, a III Natalia Borkowska z Zespołu Szkół w Gawlikach Wielkich. Wsparciem służyła graczom sędzia – Pani Agnieszka Krajewska.
Gracze z gimnazjów zmierzyli swoje umiejętności w grze „SUPERFARMER”. Zwycięzcą okazał się uczeń Gimnazjum nr 2 w Giżycku – Martin Jagodziński. II miejsce zajął Jakub Marczuk z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Giżycku, a III Aleksandra Romatowska z Publicznego Gimnazjum w Wilkasach. Sędziowały i wspierały Panie: Anna Górska i Monika Czerep.
Najstarsi uczestnicy turnieju wzięli udział w zmaganiach w „TEMPO”. Zwyciężczynią tej gry została Magdalena Malinowska z Zespołu Szkół Zawodowych w Giżycku. II miejsce zajęła Aleksandra Kotowska z tej samej szkoły, a III Olga Szepel z Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku. Sędziowały Panie: Magdalena Czaus i Monika Czerep.
Warto podkreślić, że głównym celem imprezy było powołanie klubów gier planszowych w szkołach na terenie miasta i powiatu giżyckiego. Miło nam poinformować, że powstało właśnie 37 szkolnych klubów gier planszowych i każdy z nich dostał od sponsora – wydawnictwa GRANNA po 3 gry na dobry początek. Teraz kluby mają szansę zorganizować podobną imprezę „na swoim podwórku”. Czy im się to uda? Czy oderwą dzieci i młodzież od telefonów, tabletów i komputerów? Trudno powiedzieć. Szanse są duże. Z pewnością mogą liczyć na wsparcie wydawnictwa GRANNA i KMN w Giżycku.
Imprezę poprowadziły: przewodnicząca Klubu Młodego Nauczyciela w Giżycku – Pani Magdalena Czaus oraz prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Giżycku – Pani Janina Rusznicka.
{gallery}Planszowki{/gallery}